Zkušební kyselina na zkoušení Zlata Stříbra Platiny Palladia<

Zkušební kyselina na zkoušení Zlata Stříbra Platiny Palladia
ZLATNICKÉ KYSELINY

Jak poznat drahý kov? Jak poznat co je zlaté, stříbrné, platinové a co ne?
Co je kyselina na zlato stříbro platinu a palladium. Jak fungují zkušební kyseliny zlata stříbra platiny a palladia?
Vodička, kyselina, zkouška šperků ze zlata stříbra mincí zlatých z drahých kovů, nebo obecných? proč jsou drahé kovy drahé?

Mnoho drahých kovů. Kovů v medělejově tabulce prvnků je mnoho, ale těch drahých je málo a vzácných ještě méně. Jak je ale poznáme, jakým způsobem je vyzkoušet?

Ač je více kovů, které patří mezi drahé kovy, pak některé jsou drahé, jiné vzácné, ale cenově jsou to násobky mezi sebou. Podívat se na ty nejzákladnější můžete zde:

A jak poznat odzkoušet zda šperk je z drahého kovu, jak poznat že je ten kov vzácný a cenný? Proč jsou drahé kovy drahé?
Tedy drahé kovy jsou drahé, protože mají své specifické vlastnosti, například stálost při působení kyseliny, dobrá vodivost, či vhodné pro legování, nebo mají jiné důležité, či zajímavé vlastnosti. Dá se tedy říci, že každý kov je dost specifický, ale kolikráte potřebujeme, nebo chceme od každého kovu něco jiného. Když máme výrobek, produkt z kovu, pak testem, zkouškou zjišťujeme o jaký drahý kov se jedná, barva napoví, předně jeli do žluta, jako zlato, nebo do bíla, jako stříbrný, testujeme pak za pomocí kyseliny.

Kyselina na testování zlata stříbra a dalších kovů.
 

Kyselina na zlato
Zlato, platina, palladium jsou vzácné kovy co kyselinám hodně odolávají, první test provedeme kyselinou na zlato HNO3 (kyselina dusičná) Jelikož drahé, těžké kovy jako zlato, platina, palládium odolávají základním kyselinám, pak hnedle poznáme zda je to drahé, vzácné nebo ne. Pokud šperk, výrobek, klenot na kyselinu nereaguje, neleptá ji, je stálý, pak jde o kov vzácný. Při zkoušení na zkušební kyselinu, zkoušíme kov šperkový, klenotnický, tedy musí být kujný (měký) ne jako některá chirurgická ocel, či nástrojová, která kyselině odolává, ale není kujná, měká, je naopak lehká a křehká.
Pokud je kov sálý, nereaguje, je kujný, měký, pak budeme rozpoznávat zda je do žluta, či do bílé barvy.
Pokud je více do bílé barvy, pak by to měl být kov s vyšším obsahem stříbra. Dále pak testujeme jak čisté je to zlato, HNO3, na to jsou zkušební kyseliny a zkušební jehly rozlišené podle ryzosti, čistoty zlata.

Kyselina na platinu palládium
Pokud šperk, klenot, kov nereagoval na kyselinu HNO3 a byl stálý, kujný, pak může jít o platinu, či palládium. Potom použijeme kyseliny na platinové kovy. kyselina na platinové bílé kovy, nám pomůže určit zda jde o o platinu, palládium, nebo o bílé zlato. Pokud se jedná o bílé zlato, pod zkušební kyselinou na platinu bude reagovat (uteče)

Kyselina na stříbro
Pokud nám šperk, kov, produkt, klenot reagoval s kyselinou na zlato (kyselina dusičná) i přesto se může jednat o drahý kov, sice ne tak vzácný, ale může jít o stříbro. Kyselina na stříbro reaguje se stříbrem do červena. Pozor při zkoušce na opatrnost, leptá pokožku, dělá fleky a žere to oblečení .-(
Kyselina na zkoušení stříbra je roztok dichromanu draselného zředěný v kyselině sírové. Po důkladném očištění se činidlem se kápne na zkoumaný kov. Prakticky okamžitě vzniká krvavě červená sraženina kyselého chromanu stříbrného. Tato reakce je charakteristická pro stříbro. S jinými kovy nenastává. Lze ji dobře upotřebit u stříbrných slitin s ryzostí nad 0,250 Ag 250 (tj. nad 25% stříbra ve slitině). U nižších ryzostí už takto přítomnost stříbra nezjistíme.
Ukázkové VIDE se zkouškou, jak se používá kyselina na zkoušení stříbra najdete zde: VIDEO – Test stříbra, stříbrné příbory A jak poznám stříbrnou minci? jak se poznávají, testují, zkouší stříbrné mince, podívejte zde: Zkouška stříbrné mince.
Co je kyselina na stříbro?
Na zkoušení se používá roztok dichroman draselný ve zředěný v kyselině sírové. Návod na výrobu, jak se vyrábí kyselina na stříbro. Pozor toto je jen pro zdatné chemiky, či alchimisty: Nejprve se rozpustí 1,5 g dichromanu draselného v 16 ml destilované vody. Teprve potom se za stálého míchání opatrně přilijí 2 ml koncentrované kyseliny sírové. Není radno nalévat v opačném pořadí vodu do kyseliny!

K používání a nakládání s kyselinami je nutné respektovat zákon ve smyslu příslušných ustanovení § 44, odst. 8 zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, mít oprávnění k nákládání s chemickými látkami a přípravky klasifikovanými jako vysoce toxické.

Internetový portál o zlatě  ::  www.ZLATNICTVI.net  ::  Zlatnická encyklopedie

 

--
Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím