Punc 585 750 900 925 Ryzostní číslo<

Punc 585 750 900 925 Ryzostní číslo

Co je to Punc 585 750 900 925 Je to punc? Co to znamená? Co jsou to za čísla?

Ryzostní číslo, označení ryzosti kovu.
Kdo to určuje a orazí? Puncuje? Puncování, co je to punc? Na našich stránkách najdete mnoho zmínek o různých puncech (puncích) puncovních značkách a číslech.Co to tedy ta čísla jsou?PUNC 585, punc 750, puncovní číslo 900, či punc pro Ag 925, nebo punc stříbro 800Pro začátek je důležité opět připomenout že punc je značka vyražená, vyznačená na výrobku. Tedy punc je to číslo, písmeno, obrázek, téměř cokoli je tam vyraženo záměrně jako označení je punc. Otázkou zůstává co to znamená a jakou to má váhu, vypovídací schopnost, či důvěryhodnost. Pak zmíněné číslo, čísla punc například 333, 585, 900, 925 je jen označení ryzosti, jakosti, složení poměru materiálu, ketré je specifické pro různé kovy a může napovědět něco o daném šperku, výrobku, prstenu, tabatěrce, když tam nalezneme punc 585, nebo punc 900.Však toto číslo NENÍ PUNC ve smyslu záruky, ten SPRÁVNÝ PUNC, se nazývá STÁTNÍ PUNC, tedy lidově řečeno, to je ten obrázek! Například současné platné STÁTNÍ PUNCY jsou vyobrazené zde: Platný státní punc pro výrobek z drahého kovu je každý jiný podle druhu materiálu kovu, jeho poměru. Právě tento poměr obsahu drahého kovu ve slitině, výrobku je důležitý pro zákazníky, ale i klenotníka, zlatníka. Tedy státní puncovní značky, či cechovní jsou pro běžné lidi nesrozumitelné a hůře čitelné, proto mají výrobky ještě dodatkový punc ryzosti materiálu. Puncovní ryzostní číslo vyjadřuje poměr obsahu drahého kovu v promile a tomu také odpovídá poměr v přepočtu na karáty. Jaké že to jsou a co znamenají k čemu jsou přiřazené?

Au zlato punc číslo.
Tedy pro zlato se můžeme většinou setkat s ryzostím číslem, punc ryzosti Au zlata, Gold:
Punc 333 – zlato 8kt
Punc 375 – zlato 9kt
Punc 585 – zlato 14kt
Punc 750 – zlato 18kt
Punc 986 – zlato dukátové
Punc 999 – ryzí zlato

Ag stříbro punc číslo.
Tedy pro stříbro se můžeme většinou setkat s ryzostím číslem, punc ryzosti Ag stříbra, Silver:
Punc 800 – stříbro, starší, většinou pro užitné předměty
Punc 900 – stříbro, dříve používané pro šperky
Punc 925 – stříbro, nejpoužívanější ryzost
Punc 999 – ryzí stříbro

Pt platina punc číslo.
Tedy pro platinu se můžeme většino….

KDO PUNCUJE číslicemi?
Kdo to smí? jaká je garance?
Tedy jak bylo řečeno, punc 900, nebo například 925, či 375 je pouze orientační informační a není ani povinný. Naopak Státní punc ze zákona musí mít každý prodávaný výrobek z drahého kovu, jež spadá pod puncovní zákon a to šperky, či předměty užitné hodnoty, atd. vyjma mincí, platidel.

ČÍSLICI, punc, číslo 900, 925, atd může tedy vyrazit kdokoli a může to vést i k matení zákazníka a to i vědomě.

Naopak serozní zlatníci, dovozci mají označené své výrobky správně a můžete na nich najít zejména platný státní punc pro darahý kov, jež označuje Puncovní úřad, také výrobní punc výrobce, či dovozní puncovní značku i ryzostní punc, tedy tu zmíněnou číslici, punc číslo např. 900, 585, 800…

SBS není 585
Například jistá společnost prodávající zlacené, či žluté řetízky, používala označení, punc výrobce SBS, na první pohled se dají tato tři písmena zaměnit za 585, což vedlo k mnoha podvodům, však výrobce, či označovatel se nedopustil ničeho trestného, pokud by však při prodeji neuvedl kupujícího v omyl, že se jedná o zboží zlaté s označením 585, ač je tam SBS. Jak jsme si však ale řekli, punc je ten obrázek, státní punc je rozhodující, ne žádné písmeno, či číslo, ale státní punc, tak jak je uveden buďto současný, nebo staré, však platné puncovní značky z našeho území Čech.

Závěrem ještě jednou: ČÍSLO VYRAŽENÉ NENÍ PLATNÝ PUNC !
POZOR Číslo punc např 585, 900, 986 není platný punc, je to jen pomocné vyjádření ryzosti! Není to platný státní punc!

Komentáře