VIDEO – Elektrolýza. Zlacení. Pozlacování. Odzlacení. Odzlacování. Zpětná galvanizace<

VIDEO – Elektrolýza. Zlacení. Pozlacování. Odzlacení. Odzlacování. Zpětná galvanizace

Šperky, klenoty, různé součástky se pozlacují galvanicky, ale jak se to dělá obráceně? Galvanické zlacení, mědění, pozinkování, popis, princip.
VIDEO s názorným postupem, jak se odzlacuje. Odzlacení je pravý opak zlacení. Podívejte, jak se zlato ze šperků sundává. Elektrolýza odzlacení. VIDEO ukazuje postup, jak sundat zlato ze šperků, řetízků, prstenů, z pozlacených věcí.

 

Elektrolýza. Zlacení. Pozlacování. Odzlacení. Odzlacování. Zpětná galvanizace

VAROVÁNÍ: Všechny tyto postupy jsou velice nebezpečné, neboť se používají kyseliny. Videa slouží jako názorná ukázka z praxe a ne jako návod pro domácí zpracování!

 

VIDEO: Elektrolýza Zpětná galvanizace

 

Co je to elektrolýza?

Elektrolýza je fyzikálně-chemický jev, způsobený průchodem elektrického proudu kapalinou, při kterém dochází k chemickým změnám na elektrodách.
Elektrolýza je děj probíhající na elektrodách při průchodu stejnosměrného elektrického proudu roztokem nebo taveninou. Slovo elektrolýza je doslova rozklad elektrickým proudem (-lýza je druhá část složených slov majících význam rozklad). Elektrolýza je redoxní reakce. Na katodě probíhá redukce, na anodě probíhá oxidace.

 

Galvanické pozlacení.

Galvanické zlacení, stříbření či pokovení drahým kovem je technologicky podobné jako galvanické poměďování.

 

Galvanické poměďování.

Elektrolytem při galvanickém poměďování může být roztok síranu měďnatého CuSO4 ve vodě, kladná elektroda musí být z mědi, zápornou elektrodu tvoří vodivý předmět, který má být pokovován. CuSO4 se ve vodě disociuje na kationty mědi Cu2+ a anionty SO42−. Ionty Cu2+ jsou přitahovány k záporné elektrodě, na které postupně vytváří měděný povlak. Ionty SO42− jsou přitahovány ke kladné měděné elektrodě, ze které vytrhují kationty mědi Cu2+. Koncentrace roztoku zůstává stejná, měděná elektroda se časem rozpouští.

 

Galvanické pozinkování.

Elektrolýza vodného roztoku jodidu zinečnatého: Do nasyceného roztoku jodidu zinečnatého ponoříme dvě uhlíkové elektrody a připojíme je ke zdroji stejnosměrného elektrického napětí 9 až 12 V. Na záporné elektrodě (katodě) se vylučuje kovový zinek. Na kladné elektrodě (anodě) vzniká jod, který se rozpouští –vidíme žlutohnědé zbarvení. Animaci video spustíte opět F5, nebo refresh stránek, znovu otevřít, obnovit.

 

Částicové vysvětlení.

Elektricky vodivá kapalina obsahuje směs kationtů a aniontů vzniklých v kapalině disociací. Průchodem elektrického proudu dochází k pohybu kladných iontů k záporné elektrodě a záporných iontů ke kladné elektrodě. Na elektrodách pak může docházet k chemickým reakcím – mezi ionty a elektrodou, mezi ionty samotnými nebo mezi ionty a kapalinou (díky vyšší koncentraci iontů u elektrody).

 

 

8.09.2012 Primák

—————————-
Líbí se vám naše články o špercích? Přidejte si nás ZDE do svého FACEBOOKu
– To se mi líbí. Sdílejte naše članky o zlatnictví, napište keteré vás nejvíce zajímají.
Hledáme a píšeme pro vás nejzajímavější články z oblasti módy šperků. naše reportérky jsou tu pro vás, mají věčná témata, ŽENA a ŠPERKY, ŽENA a MÓDA. Otázky, jaké jsou trendy ve světě módy, jaké šperky jsou in, co nabízí luxusní zlatnictví. Co je nového u návrhářů šperků. Obrázky a videa ze zlatnictví naleznete právě na našem portále www.ZLATNICTVI.net

--
Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím