–Šperky z biblických dob Armagedon<

--Šperky z biblických dob Armagedon

Mimořádný objev šperkú z biblických dob

Izraelští archeologové objevili na severu země nedaleko místa, kde se nacházelo biblické město Armageddon /v hebrejštině „hora Megiddo“, moderní Megiddo je pak město v Izraeli/, vzácné zlaté a stříbrné šperky pocházející z doby 1100 př.n.l. Podle vedoucího skupiny vědců Israele Finkelsteina se jedná o mimořádný nález, jež umožňuje nahlédnout do života lepší společnosti starověkého Kanaánu. Podle oficiálního prohlášení jde vskutku o unikátní objev a tyto předměty, nalezené uvnitř keramické nádoby /kde je patrně jejich majitel schoval než místo opustil/, se řadí mezi nejvzácnější nálezy z biblických časů. Zejména zlatá náušnice ozdobená vytvarovanými kozorožci je opravdovým unikátem.

Celá událost má bezesporu i nádech tajemna, protože podle Nového zákona má být právě Armaggedon místem poslední apokalyptické bitvy mezi dobrem a zlem.

Nález oznámil archeolog Finkelstein z Tel Aviv University (Izrael), který se s kolegy specializuje na archeologické výzkumy počátků dějin Hebrejů a jejich předchůdců na daném území. Nalezená náušnice s reliéfy, znázorňujícími ibexy čili horské kozy, nemá podle členů týmu paralelu v celém rámci dosavadních nálezů z této oblasti. Nádobu se šperky objevili už v roce 2010, ale neočistili ji, protože přednost dostala molekulární analýza jejího obsahu.  Našla se v zbytcích soukromého domu v severní čtvrti Mageddo. Vědci ji datovali do první fáze doby železné, přibližně do roku 1100 př.n.l. 
Šperky byly zabaleny v kusech látky a nádoba očividně nesloužila jako jejich stálé úložiště.

9.6.2012
Simona M.

Líbí se vám naše články o špercích? Přidejte si nás do svého FACEBOOKu – To se mi líbí. Sdílejte naše članky o zlatnictví, napište keteré vás nejvíce zajímají.
Hledáme a píšeme pro vás nejzajímavější články z oblasti módy šperků. naše reportérky jsou tu pro vás, mají věčná témata, ŽENA a ŠPERKY, ŽENA a MÓDA. Otázky, jaké jsou trendy ve světě módy, jaké šperky jsou in, co nabízí luxusní zlatnictví. Co je nového u návrhářů šperků. To vše naleznete s obrázky a videi právě na našem portále www.ZLATNICTVI.net

Podle všeho nádoba byla jako nouzový úkryt, ke kterému se už však majitel či spíše majitelka z té či oné příčiny nemohli vrátit. Šperky asi patřily kanaanitské ženě, obyvatelce domu. Převažují mezi nimi kanaánské vzory. Několik šperků ze souboru, tvořeného prstenem, náušnicemi a korálky z karneolu, však připomínají tehdejší egyptský styl. To samo o sobě nepřekvapuje, protože jsou dobře doloženy hojné a úzké kontakty Magedda s Egyptem nejen v železné době, ale už také v době bronzové.

Megiddo představovalo důležitý městský stát Kanaanitů respektive Kenaanců až do začátku 10. století př.n.l. Následně se z něj v 9. a 8. století př.n.l. stalo klíčové středisko severního království Hebrejů. (Sjednocený stát Saula, Davida a Šalomouna trval poměrně krátce a koncem 10. století př.n.l. se rozpadl.) Archeologové rozlišili v Megiddu velký počet vrstev osídlení, které se jim podařilo velmi dobře datovat, i rádiouhlíkovou analýzou. Vrstva, kde našli nádobu se šperky, spadá do éry těsně po ukončení egyptské vlády nad Kenaanem v 12. století př.n.l. Majitelka naušnic mohla patřit do rodiny egyptského úředníka či vojáka, případně do rodiny ovlivněné egyptskou kulturou. V obou případech zjevně musela odejít za okolností, když si nemohla odnést cenné věci. 

--
Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím