Kouzlo doby: Slavné šperky nenáviděné Marie Antoinetty<

Jaké klenoty nosila francouzská královna Marie Antoinetta, jenž byla nenáviděná vlastním lidem? Přinášíme vám ukázky dobových klenot.

Slavné šperky Marie Antoinetty

Obsah:
Život francouzské královny
Diamantové náušnice ve tvaru kapek
Okázalý prsten s modrým diamantem
Diamant vévody Filipa II.
Skvostný náhrdelník s perlami
Luxusní hodiny

 

 

Život francouzské královny

Krásná a šarmantní Marie Antoinetta byla vyhlášená především svojí vášní pro luxus. U francouzského dvora vedla rozmařilý život, zatímco její lid trpěl hlady. Během života, který skončil nemilosrdně pod gilotinou v Paříži roku 1793, však nashromáždila nenáviděná královna velkolepou sbírku vzácných šperků. Většina pokladu se však ztratila během francouzské revoluce. Některé klenoty, jenž se podařilo díky důvěryhodným přátelům zachránit, přešly po smrti královny do vlastnictví dcery Marie.

 

Diamantové náušnice ve tvaru kapek

Tyto skvostné diamantové náušnice se staly majetkem vévodkyně Tatiány, od jejíž rodiny je v roce 1928 odkoupil celosvětově proslulý výrobce šperků a hodinek Pierre Cartier. Vrátíme-li se v jejich historii zpět, ocitáme se u Napoleona Bonaparte. Tento malý velký  muž daroval náušnice své milované ženě Eugénii, jenž prý byla osobností Marie Terezie přímo posedlá. Později se dostaly do rukou slavné filantropce Marjorii Merriweather, díky čemuž později putovaly do Smithsonova institutu (výzkumné a vzdělávací instituci v USA a jejího komplexu). Příběh diamantových naušnic je také spjat s posledním dramatickým momentem života nepochopené mladé královny. V závěrečných minutách strávených na popravišti odevzdává zoufalá Marie Antoinetta veškeré šperky, mezi nimiž byly právě tyto nášunice, jenž jí daroval manžel Ludvík XVI.

 

Okázalý prsten s modrým diamantem

Ke vzácným kouskům sbírky patřil také tento prsten s velkým modrým diamantem, který v roce 1791 fancouzská královna věnovala své důvěryhodné přítelkyni, princezně Lubomirské, vzdělané filantropce z řady tehdejších mecenášů. Během jakobínského teroru však byla stejně jako Marie nespravedlivě vláčena soudními procesy a nakonec také odsouzena. Po její smrti se klenot stává součástí majetku dcery Felicie. Později, v roce 1983 byl prsten prodán majiteli vyhlášeného aukčního domu Christie’s v Ženevě. V současné době bychom ho našli někde v Evropě u soukromého sběratele.

 

Diamant vévody Filipa II.

Přátelé Marie Antoinetty pečlivě uschovali také tento nádherný kousek. Královna jej často nosila připnutý k černému sametovému klobouku a věřila v jeho ochrannou sílu. Diamant poutá nejen vznešeným vzhledem, ale také velmi bizarním příběhem. V roce 1701 našel kámen vyhladovělý otrok a schoval ho v obinadlech své zraněné nohy. Následně slíbil půlku drahokamu kapitánovi lodi za pomoc a převoz. Na tuto nabídku však oslovený muž pro svoji chamtivost nepřistoupil a otroka chladnokrevně zavraždil. Nakonec „úlovek“ prodal za podhodnocenou částku a pod tíhou viny se oběsil. Poté byl diamant původně o hmotnosti 410 karátů rozřezán na kusy. Největší z nich koupil v roce 1717 vévoda Filip II. Orleánský, jenž ho později prodal Ludvíkovi XVI.

 

Skvostný náhrdelník s perlami

Perly, které vidíte na fotografii také podtrhávaly krásu Marie Antoinetty. Původně však byly součástí jiného náhrdelníku. Nešťastná královna dala šperk  v roce 1792 do úschovy manželce tehdejšího britského velvyslance, lady Sutherland. Hrdá majitelka se o ně nemusela bát, protože tato „ochránkyně“ nemohla díky úřední imunitě upadnout v nemilost.

 

Luxusní hodiny

Mezi luxusní klenoty Marie Antoinetty, které se z té doby zachovaly, patří také elegantní hodiny darované guvernantce královských dětí, vévodkyni de Tourzel.

 

 

--
Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím